Jõekruiisid Euroopas, Aasias jne

Jõekruiisid on huvitavad: väikesed laevad, palju sadamaid ja pidev maaliline vaade kallastele muudavad reisi õdusaks ning vaheldusrikkaks. Põhirõhk on sihtkohtadel, mida külastatakse. Päevad mööduvad sadamalinnades ringi rännates, õhtud laeva restoranis elavat muusikat nautides või tekil loodust vaadeldes. Jõekruiiside hinnad võivad küll olla esmapilgul kallimad, kuid sisaldavad rohkemat!

Jõelaevadel on enamasti alla 200 reisija, õdusas atmosfääris on lihtsam kaasreisijatega tutvuda või vaikust ja rahu nautida. Need laevad saavad peatuda nii väikestes sadamalinnades kui ka suurlinnade südames peamiste vaatamisväärsuste lähistel. Jõekruiisil saad külastada iga päev erinevat paika (maapealne programm on reeglina hinnas) ning soovi korral tellida ekskursioone lähipiirkonna avastamiseks. Õhtud mööduvad laeval ühise õhtusöögi saatel, millele järgneb enamasti kohalik kultuuriprogramm.

Jõekruiiside hind sisaldab enamasti lisaks majutusele ka toitu ja toidu juurde jooke (sh majaveinid, õlu ja karastusjoogid), päevaseid ekskursioone sadamalinnades ning õhtust meelelahutusprogrammi. Võrreldes suurte kruiisilaevadega on ajaveetmisvõimalusi vähem, kuid boonuseks on pea alati kaldavaade ning tänu tasasele veele ei kimbuta ka merehaigus. Endale sobivat jõekruiisi valides tutvu erinevate kruiisifirmadega, näiteks pakuvad jõekruiise Avalon, AmaWaterways, CroisiEurope, Crystal ja Viking River Cruises.

Populaarseimad jõekruiiside piirkonnad on Euroopa ja Aasia, kuid kultuuri- ja loodushuvilistele pakuvad rohkelt uusi elamusi näiteks jõekruiisid Aafrikas ning Amazonase, Niiluse või Mississippi jõel.

Euroopa jõekruiisid

Euroopa jõekruiisid toimuvad peamiselt Reini jõel (läbib Šveitsi, Liechtensteini, Austriat, Saksamaad, Prantsusmaad ning Madalmaid) ning Doonaul (voolab kuulsast Saksamaal asuvast kuulsast Schwarzwaldist läbi Austria, Slovakkia, Ungari, Serbia ja Bulgaaria ja Rumeenia Musta merre). Kruiisidel saab külastada nii kuulsaid suurlinnu, veinipiirkondi kui väikesi ja armsaid veeäärseid linnakesi, kus saab tutvuda vaatamisväärsuste, kultuuri ja maitsetega.

Prantsusmaaga tutvumiseks tasub suunduda kruiisile Pariisist Normandiasse, Lyonist Arlesi või külastada hoopis Bordeaux‘d ning Loire‘i orgu.

Saksamaa ja Tšehhi avastamiseks võib valida näiteks kruiisi Elbe jõel, Itaalia kuulsate linnade külastamiseks sõidu Pol, Portugali kauni looduse imetlemiseks kruiisi Duoro jõel. Aina populaarsemaks on muutunud ka kruiisid Venemaa jõgedel, näiteks mööda Volga jõge Moskvast Peterburi.

Näidismarsruudid:

1. päev: kogenemine Vietnamis, Ho Ci Minh Citys. Ühine õhtusöök laeval.
2. päev: paadiekskursioon Cai Be ujuvale turule, võimalus osaleda erinevates töötubades. Pärastlõunal ekskursioon Mekongi jõe deltas asuvasse Sa Deci linna.
3. päev: väikese, turismist võrdlemisi puutumatu linna Tan Chau külastus, mattide valmistamsie workshop. Päeva teisel poolel Kambodža piiri ületus.
4. päev: ekskursioonid Phnom Penhis.
5. päev: vaba hommikupoolik Phnom Penhis, jätkub tee Koh Cheni külakesse, kus saab uudistada hõbeda ja vase sepistamise kunsti.
6. päev: ekskursioon Kambodža endises pealinnas Oudongis, härjavankrisõit Kampong-Tralaci ümbruses asuvatele riisipõldudele.
7. päev: mootorpaadiretk Tonle Sapi järvel, linduse ja loomade vaatlemine. Viimane ühine õhtusöök laeval.
8. päev: kruiisi lõpp, laevalt lahkumine Prek Kdamis.

1. päev: kogenemine Amsterdamis, ühine õhtusöök laeval.
2. päev: Amsterdami linnaekskursioon ja kanalikruiis.
3. päev: Kölni linnaekskursioon, õhtune jalutuskäik Rüdesheimis.
4. päev: kruiis mööda maalilist Reini jõge, kallastel näeb losse ja kindluste varemeid. Pärastlõuna kuulsas veinilinnas Rüdesheimis, ajaveetmisvõimalusena saab valida saab veinide degusteerimise, gondlisõidu ja rattaretke vahel. Õhtul Siegfriedi mehhaanilise muusika muuseumi või Rüdesheimer Coffee külastus.
5. päev: saabumine Mannerheimi, ekskursioon ülikooillinna Heidelbergi või ühes vanimas Saksamaa linnas Speyeris.
6. päev: ekskursioon kaunis Prantsusmaa linnas Strasbourgis, vaba aeg.
7. päev: saabumine Breisachi, Rieslingi veinide poolest kuulsas Riquewihri linna või Breisachi ja Freiburgi ekskursiooni.
8. päev: kruiisi lõpp Šveitsis Baseli linnas.

Euroopa jõekruiisid toimuvad enamast kevadest sügiseni (märts kuni oktoober), hinnad on soodsamad hooaja alguses ja lõpus. Lisaks korraldatakse ka temaatilisi kruiise põhihooaja väliselt, näiteks kevadised tulbikruiisid ja jõuluturgude külastused detsembris.

Aasia jõekruiisid

Kruiisid Irrawaddy jõel Myanmaris (varasemas Birmas) koguvad aina populaarsust. Valikus on nii minikruiisid Mandalayst Bagani kui mitmenädalased jõekruiisid Yangonist Mandalaysse või Bagani. Menukuselt ei jää palju alla ka India pühim jõgi Ganges ja Kambodžat ning Vietnami läbiv Mekong, millel kruiisides jäävad teele nii tasased külad, eksootilised templid kui ujuvad turud. Nendel jõgedel sõidavad enamasti väiksemad, umbes 10–60 külastajale mõeldud laevad.

Suuremad ja meelelahutusvõimaluste poolest veidi silmapaistvamad jõelaevad leiab näiteks Hiinast Jangtse jõelt. Enamasti algavad või lõppevad kruiisid Shanghais või Pekingis. Põgusa ülevaate piirkonnast saab juba kolmepäevasel kruiisil, nädalakesega läbitakse aga ka hiiglaslik Kolme Kuristiku tamm.

Näidismarsruut:

1. päev: kogenemine Vietnamis Ho Ci Minh Citys. Ühine õhtusöök laeval.
2. päev: paadiekskursioon Cai Be ujuvale turule, võimalus osaleda erinevates töötubades. Pärastlõunal ekskursioon Mekongi jõe deltas asuvasse Sa Deci linna.
3. päev: väikese, turismist võrdlemisi puutumatu linna Tan Chau külastus, mattide valmistamise workshop. Päeva teisel poolel Kambodža piiri ületus.
4. päev: ekskursioon Phnom Pehnis.
5. päev: vaba hommikupoolik Phnom Penhis, jätkub tee Koh Cheni külakesse, kus saab uudistada hõbeda ja vase sepistamise kunsti.
6. päev: ekskursioon Kambodža endises pealinnas Oudongis, härjavankrisõit Kampong-Tralaci ümbruses asuvatele riisipõldudele.
7. päev: mootorpaadiretk Tonle Sapi järvel, linduse ja loomade vaatlemine. Viimane ühine õhtusöök laeval.
8. päev: kruiisi lõpp, laevalt lahkumine Prek Kdamis.

Aasia jõekruiisid toimuvad aasta ringi, kuid suurim on valik aprillist oktoobrini.