Praktilisi nõuandeid

Kruiisifirma valik: millist kruiisi ja teenust sa ootad?

On nii kõik hinnas kui ka odavamaid kruiise. Küsi reisikonsultandilt nõu, mis on hinna sees ning mis kuulub lisateenuste hulka (jootrahad, joogipaketid, ekskursioonid jms) ja kui palju need maksavad.

Kruiisipiirkonna valikul arvesta, mida soovid reisil näha ja teha. Kindlasti soovitame valida marsruudi, kus on reisikavas ka päev või paar merel, sest see annab võimaluse laeva uudistada ja avastada erinevaid ajaveetmisvõimalusi.

Kruiisi algus ja lõpp-punkt on tihti samas sadamas. Pole vaja karta suuri sadamaid, sest info on sadamates adekvaatne ja leitav. Enne reisi on võimalik saada juhised sadama leidmiseks. Enamasti on võimalik samal päeval linna saabujatel ja lahkujatel tellida transfeer.

Lisaks on enamike kruiisifirmade puhul võimalik juurde tellida ka majutus enne ja pärast kruiisi mõnes kruiisifirma lepingulises hotellis. Sel puhul on tavaliselt transfeer hotellist sadamasse hotelli hinna sees.

Kruiisi tellides on vajalik arvestada erinevate firmade maksetingimustega, mille kohta saab informatsiooni oma reisikonsultandilt. Kui reisini on aega rohkem kui kuu, tuleb esialgu maksta deposiit ja hiljem täismakse. Ka muutmis- ja tühistamistingimused on firmati erinevad.

Loe lähemalt, millised on suurimad kruiisifirmad ning kuidas teha valik.

Enne kruiisi

Kui kogumakse tehtud, on reisikonsultandil võimalik tellida reisija kruiisidokumendid. Need on mahukad, sisaldades rohkelt informatsiooni ja juhiseid. Lausa raamatud! Väga soovitav on nendega enne reisi tutvuda, et saada aimu, kuidas kõik toimib.

Kui reisidokumendid käes, saab interneti vahendusel teha online check-in’i, mis on aja kokkuhoiu mõttes ülimalt soovituslik. Online check-in lõppeb umbes neli päeva enne kruiisi väljumist. Sadamas on ka võimalik check-in-i teha, aga kui sa ei taha järjekorras seista, soovitame enne reisi internetis asjad korda ajada.

Kui online check-in tehtud, saabub e-postiga pardapääse ja pagasilipik. Prindi need välja ja võta reisile kaasa. Online check-in-i tehes annab reisija oma ka krediitkaardi garantiiks pardal tarbitavate lisateenuste katteks.

Interneti vahendusel saab broneerida ka ekskursioone, interneti- ja joogipakette ning muid lisateenusid laevas. Osadel puhkudel on need ka hinna sees. Täpsusta see info oma reisikonsultandiga.

Kuigi on ette tulnud juhuseid, kus Eesti ID-kaart on piisav dokument kruiisile pääsemiseks, siis meie soovitus on, et kehtivaks reisidokumendiks sobib pass, mis kehtib ka kuus kuud pärast kruiisi.

Kruiisi jooksul külastatakse erinevaid riike. Maale minekul kehtivad viisatingimused. Osadel puhkudel on võimalik viisa laevas soetada, aga kuna see on mitmest asjaolust sõltuv pikem protsess, soovitame viisavajadus eelnevalt välja selgitada ning võimalusel viisa ette vormistada.

Laevaleminek

Laevalepääsu algus sõltub kruiisi väljumise ajast. Enamasti on see alates kell 11.00. Laevast lahkumine algab enamasti kell 8.00 (sõltuvalt sadamasse saabumisest).

Sadamas toimub tavapärane turvakontroll – sisuliselt nagu lennujaamadeski. Kõigepealt annad pagasipersonalile äraantava kohvri, mille külge klammerdatakse seesama pagasilipik, mis online check-in-i tehes saadeti ja oli soovitav kodus välja printida. Käsipagasisse on mõistlik kaasa pakkida esmavajalik (isikut tõentdav dokument, ujumisriided, päikesekreem- ja prillid jne), sest võimalik, et pagas jõuab kajutiukse taha mitu tundi hiljem.

Sadamas tehakse igast reisijast foto ja reisija saab nimelise plastikkaardi, mis kehtib laevas nii dokumendi kui maksevahendina. Kanna seda alati kaasas. Kruiisilaeval sularahas ei arveldata.

Enne laeva väljumist toimub kohustuslik õppus. Selleks tuleb ettenähtud ajal minna kokkulepitud kogunemiskohta.

Igal päeval tuuakse kajutisse pardaajakiri, kust saab vastused kõigile küsimustele: seal on kirjas päeva sündmused, võimalikud lisategevused, sobilik riietus õhtusöögiks jpm.

Reisi eelviimasel päeval tuuakse kajutisse tehtud kulutuste kokkuvõte. Kui te oled sellega nõus, siis ei pea midagi tegema. Selle summa võtab laevafirma sinu krediitkaardilt viimasel kruiisipäeval maha. Kui  soovid arvet maksta sularahas, pead pöörduma samal õhtul klienditeenindusse.

Kruiisifirmadel on tavaks enda tagala kindlustamiseks broneerida kulutustele vastav summa sinu krediitkaardilt. Seega ilmneb tihti, et kuigi teie krediitkaardilt on see summa maha võetud, on broneering samale summale veel peal. Broneeringu vabanemine sõltub pankadest, osadel puhkudel võtab see aega kuni neli nädalat. Siinkohal kruiisifirmad vabandavad võimaliku ebameeldivuse pärast, kuid muretsemiseks pole põhjust.

Laevast lahkudes on võimalik pagas ise maale tassida või kasutada sama transpordiskeemi, kui laevale tulles. Sel juhul peavad kohvrid olema märgistatud kajutisse toodud pagasilipikuga ning tõestud ukse taha enamasti eelmisel õhtul. Kätte saab pagasi sadama terminalist. Täpsed juhised jäetakse kajutisse.

Osadel kruiisifirmadel on jootrahad kruiisi hinna sees, teistel mitte mitte. Isegi siis kui n-ö kohustuslikud jootrahad on makstud, võid sümpaatsetele teenindajatele jootraha jätta.

Kajut

Kajutivalik on iga reisija enda teha. Kuigi laevafirmad reklaamivad alati soodsamaid saadaolevaid hindu, soovitame valida vähemalt rõduga kajuti. Esiteks on seal ütlemata tore merd või maad vaadata. Teiseks lihtsalt vahel vaikust nautida ja omaette olla.

Enamasti on iga kategooria kõige soodsam kajut nö garanteeritud kajutitüüp (guarantee cabin). See tähendab, et klient valib endale kindla kajutikategooria, aga mitte konkreetse kajuti. Viimase puhul saab valida kajuti asukohta laevas (mitmes tekk, kaugus liftidest, kummas pardas, vööris või ahtris jms).

Osade kategooriate puhul hakkavad lisanduma hinnas sisalduvad lisad nagu sissepääs spaasse või erirestoranidesse.

Kajutid mahutavad alati vähemalt kahte inimest, enamasti ka rohkem. Lisavoodid on nari tüüpi või lahtikäivad diivanid. Seega mahutab suur osa kajuteid kuni neli inimest, kuid ruum on sel juhul üsna piiratud. On olemas ka suuremaid, mitme magamistoaga perekajuteid. Soovitame suhtuda oma vajadustesse realistlikult, et mitte pettuda.

Kui juhtub, et kajutisse saabudes on seal üks suur voodi, aga soov on saada kahte eraldi voodit, tuleb sellest kajutiteenijat teavitada.

Kogu reisi vältel on kõige kajutiga seonduva kontaktiks just seesama stjuuard või stjuardess. Nad oskavad nõu anda ka kõikvõimalikes muudes küsimustes – ainult küsi. Luksuslaevadel nimetatakse neid ülemteenriteks ehk butleriteks. Sõltub kruiisifirma teenindusstandardist – vahel pakivad nad kohvrid ka lahti ja kokku.

Loe ka soovitusi, kuidas valida endale sobiv kajut.

Toitlustus

Kruiisidel on toitlustus hinna sees. Pardaajakirjast saab teada, millised einestamivõimalusi laeval leidub ja mis kell restoranid avatud on. Laeval on ka erirestorane, mis soodsamatel kruiisidel pole hinna sees. Erirestorani sissepääsutasu sisaldab roogasid, hinnale lisanduvad tellitud joogid. Sellistes restoranides on vajalik laua reserveerimine.

Laevale saabudes on võimalik kohe buffet-restorani sööma minna.

Isegi kui tegemist ei ole kõik hinnas kruiisiga, on lõuna- ja õhtusöögiks laevas hulgaliselt võimalusi. Kruiisi tellides saad à la carte restoranis paika panna õhtusöögi aja. Enamasti on kaks võimalust: kindel kellaaeg (nt 18.30 või 20.30) või siis omal valikul. Esimesel juhul on sul igal õhtul sama laud samal ajal ja samade teenindajatega. Teisel juhul lähete endale meelepärasel ajal, kuid võimalik, et siis tuleb lauda oodata. Seepärast soovitame suurema seltskonnaga reisides konkreetne kate valida, saab täpsemalt ja kindlamalt sööma.

Kohustust igal õhtul samas restoranis süüa ei ole. Kui juba eelnevatel õhtutel tead, millal teie seltskond pearestoranis ei söö, teavita sellest kelnerit.

Kruiisidel on võimalik osta joogipakett. Ilma joogipaketita on hinnas restoranides pakutav automaadi vesi, limonaadid, kohv ja tee. Pudelivesi, purgijoogid, eriteed ja -kohvid ning alkohol on lisatasu eest. Seepärast on mugav omada joogipaketti, mida on väga erinevaid ning saab endale sobiva paketi valida. Hinnad saab täpsustada reisikonsultandiga või kruiisifirma kodulehel. Joogipakettide hinda arvutatakse kruiisi kestuse/ööde arvu järgi (ehk siis joogipaketti ei saa ainult mõneks päevaks). Laias laastus võib öelda, et joogipakett tasub ära, kui sinu päevane miinimumkogus on 4-5 klaasi veini või kokteili.

Kuidas teha vahet, mis on hinna sees? Rusikareegel on see, et kui tootel on hind juures, siis ta tavalises kruiisihinnas ei sisaldu.

Loe lisaks soovitusi, millal on joogipakett kasulik ja millal mitte.

Millega veel arvestada?

Et kruiis sõltub ilmast, peab olema avatud suhtumisega, kui laev ilma tõttu mõnda sadamasse ei pääse ning kapten otsustab jooksvalt marsruuti muuta. Ohutus ennekõike!

Kruiisi meelelahutusdirektoril on ka õigus muuta programmi, kui selleks on põhjust.

Kruiisilaevu on igas suuruses. Öeldakse, et mida väiksem laev, seda personaalsem teenindus ja intiimsem õhkkond. Suured laevad on nagu ujuvad linnad, kuid ka neil toimib pealeminek ja mahatulek suhteliselt sujuvalt ning teenindus võib olla samuti üllatavalt personaalne.

Pane tähele, et rasedatele ning väikelastele võivad kehtida kruiiside puhul eripiirangud. Kui oled kruiisi toimumise ajal lapseootel või reisid koos pisiperega, anna sellest oma reisikonsultandile teada.

Vaata lisaks

Kruiisid: hea teada

Mis on kruiis? Kuidas kujuneb hind? Mida veel arvestada?

Piirkonna valik

Kariibid, Vahemeri, Dubai või Aasia… Kuidas teha valik?

Kruiisifirma valik

Millised on tuntuimad kruiisifirmad ning kuidas teha valik?