Kruiisifirmade privaatsaared

Kruiisifirmade seas koguvad populaarsust privaatsed kuurordid, mis pakuvad kruiisitajatele rohkelt võimalusi aktiivseks ajaveetmiseks ja lihtsalt lõõgastumiseks. Peamiselt Kariibi meres ja Bahamal asuvatel saartel saab nautida rannapuhkust ilma sadamalinnadele omase saginata.

Kruiisifirmadele kuuluvad privaatsaared või -kuurordid pakuvad rohkelt võimalusi rannapuhkuseks, veespordi harrastamiseks ja aina sagedamini ka adrenaliinirohkeid atraktsioone põneva päeva veetmiseks. Enamasti sisaldub kruiisi hinnas ka saarel pakutav toitlustus ning kui oled soetanud joogipaketi, kehtib see ka maa peal. Enamik aktiivse ajaveetmise võimalusi on aga lisatasu eest (veesporditarvikute rent, privaatsete rannamajakeste kasutamine ning veepargi, spaa või muu atraktsiooni külastus).

Loe lähemalt, milliseid võimalusi kruiisituristidele nendel saartel ning kuurortides pakutakse.

Labadee, Haiti

Labadee on ideaalne rannaparadiis – mitu väikest lahesoppi, varju pakkuvad palmid ja kristallselge vesi. Haiti põhjaosas eraldatud poolsaarel asuv Royal Caribbeani privaatne kuurort hõlmab viit erinevat osa: seiklusrohke adrenaliinirand, peresõbralik Kolumbuse abajas, ekskursioonidele pühendatud Mereröövlite laht, päikesekümbluseks mõeldud Nellie rand ja Labadee linnaväljak kohaliku eluga tutvumiseks. Linnasüdames saab külastada turgu ja suveniiripoekesi, nautida erinevaid etteasteid ning tutvuda kohalikega. Saarel asub ka niiöelda VIP-ala Barefoot Beach, mida saavad külastada vaid teatud sviitides ööbivad kruiisitajad.

Päeva sisustamiseks on rohkelt tegevusi nii maal kui merel. Kuurordi erinevad osad laiuvad veidi üle 100-hektarilisel poolsaarel, kus saab jalutada nii rannas kui ka vihmametsas asuvatel loodusradadel. Vaadete nautimiseks kihuta merepinnast 200 meetri kõrgusel asuval Ameerika raudteel või vuhise randa ligi 800 meetri pikkusel trosslaskumise rajal. Eriti rikkalik on veespordivõimaluste loetelu: sõida jeti või kajakiga, snorgelda, püüa kala, osale mõnel paadiekskursioonil või lõbutse veepargis. Enamik tegevusi ei ole kruiisi hinnas, seega arvesta lisakuluga. Samuti saab lisatasu eest tellida erinevaid ekskursioone saareeluga tutvumiseks.

CocoCay, Bahama

Bahama saarestiku keskel kesk erksinist vett asub Royal Caribbeani teine privaatsaar Cococay, tuntud ka kui Little Stirrup Cay. Valge liivaga rannad ja värviküllane loodus teevad sellest saarest seiklusrikka imedemaa, kus on rohkelt veespordivõimalusi, looduseradu ja mitmeid suurepäraseid kohti lihtsalt istumiseks, puhkamiseks või troopilise joogi nautimiseks.

Võrreldes Labadeega on CocoCay väike, vaid kilomeetri pikkune saareke. Rahulikus rütmis puhkuse nautimiseks vali üks kolmest liivarannast ning poeta end varjulisse võrkkiike ning naudi rannaidülli. Kui vaikselt õõtsumine Sind ei köida, suundu hoopis loodusradadele või sukelduma, snorgeldama, vesirattaga sõitma või veeparki hullama. Viimane, Caylana’s Aqua Park paneb ka pere nooremate silmas särama. Veespordivarustuse rent, veepargi pääsmed ja ekskursioonid saab soetada lisatasu eest.

CocoCay saart ümbritseb madalam vesi ning külastajad tuuakse kruiisilaevalt maismaale paatidega. Seetõttu võib saarele pääsemine olla ajakulukas ning kehvamate ilmastikuolude korral ka ära jääda. Privaatsaarel teeb peatusi ka Royal Caribbean International gruppi kuuluv Celebrity Cruises.

Castaway Cay, Bahama

Disney Cruise Line’i privaatsaarel ei hakka igav ühelgi lapsel. Maale astudes tervitavad Sind erinevad Disney tegelased, kristallselge vesi ja valged liivarannad. Kuurort laiub vähem kui kümnendikul saare pinnast, seega leiad lisaks atraktsioonidele eest ka rohkelt puutumatut loodust. Loomariigi asukatest kohtad ehk mõnda lindu ja sisalikku, kuid jalutuskäik või rattasõit Disney saarel on siiski põnev kogemus.

Päeva saad veeta nautides erinevaid atraktsioone nii vees kui maal ning enne laeva minekut saab ka kõhu täis süüa. Saarel on kolm suuremat randa – rohkelt lõbustusi pakkuv Family Beach, teismelistele mõeldud Teen Beach ja ainult täiskasvanutele suunatud rahulik rannariba Serenity Beach. Lapsed saavad hullata liumägedel, ujuval platvormil pladistada, tantsida, mängida või Disney tegelaskujudega tutvuda. Vanemad võivad soovi korral suunduda täiskasvanute randa ning jätta 3–12-aastased lapsed Scuttle’s Cove lasteklubisse Disney töötajate hoolsa pilgu alla. Teismelistele vanuses 13-17 pakutakse meelelahutust eraldi rannaribal nii ujumise, võrkpalli kui muude mängude näol.

Veespordihuvilised saavad päeva mööda saata snorgeldades, sukeldudes, kajaki või skuutriga sõites ning kasvõi langevarjuga paadi taga hõljudes. Vajaliku varustuse saab saarelt kohapeal rentida või liituda mõne ekskursioonigrupiga, et üheskoos veealust elu uurida. Kui Sind huvitab mõni kindel tegevusala, on nutikas meelepärane ekskursioon juba varakult ette tellida.

Half Moon Cay, Bahama

Holland America Line‘i privaatsaar on koht, kus asub romantikapesa. Jalutuskäik üle kolme kilomeetri pikkuse ranna puuderpehmel liival, personaalne rannamajake mõnusaks lõõgastuseks, massaaž palmivilus – kas jätkame? Ja kui sellest veel väheks jääb, siis Half Moon Cays on ka kabel – ideaalne laulatuseks või tõotuste uuendamiseks kaugel maal.

Half Moon Cayl asuv kuurort hõlmab vaid ühe väikse nurgakese saare lääneküljel. Ka Little San Salvadorina tundud saarel on au sees looduskeskkonna säilitamine, sest tegemist on paljude rändlindude peatuspaigaga. Kuurordis on veepark, restoran, 3 rannabaari, 3 veespordikeskust varustuse rentimiseks, mõned personaalsed rannamajakesed (lisatasu eest), kabel ning Bahama külake.

Saare avastamiseks on valikus mitmeid erinevaid ekskursioone, näiteks ratta- või ratsaretked looduskeskkonnaga tutvumiseks, veevõlude nautimiseks raidega ujumine, snorgeldamine, kajaki või skuutriga sõitmine, süvaveekalastamine (kalad lastakse siiski kättesaamine järel vette tagasi) ja palju muud. Ekskursioonid tasub ette tellida, sest lisaks peatuvad saarel vahel ka samasse korporatsiooni kuuluva Carnival Cruise Lines‘i laevad ning populaarseimatele väljasõitudele ei pruugi kohti jätkuda.

Great Stirrup Cay, Bahama

Norwegian Cruise Line oli esimene, kes privaatsaare kasuks otsustas. Juba 1988. aastal rajatud ning 2012. aastal värskenduskuuri läbinud kuurorti iseloomustavad rannamelu, taustaks kostuvad muusikarütmid ja tasane grillisärin. Saare põhjaküljel asub peamine ranna-ala rohkete lamamisoolide, võrkkiikede, veespordivõimaluste ja baaride-restoranidega. Teised rannad on vaiksemad ja kohati kivised, kuid loovad rohkem privaatsaare tunde.

Kookospalmirohkel saarel saab lisaks rannas päevitamisele ja lõunasele grillimisele veeta aega ujudes, snorgeldades, kajakiga sõites, võrkpalli mängides või lihtsalt saarel jalutades. 2017. aasta suvel lõppeva uuenduskuuri järel laieneb restoranide ja baaride valik, avatakse suur meelelahutusala, adrenaliiniotsijate rõõmuks enam kui 300-meetrine trosslaskumine. Luksust lisab eksklusiivne Lagoon Retreat, kus saab privaatvillades lõõgastuda, erinevaid spaahoolitsusi proovida ja rahulikult aega veeta. Selle ala külastamine on Haven- ja Suite-klassi kajutites peatujatele tasuta, teiste huviliste jaoks on müügil piiratud arv pääsmeid.

Princess Cays, Bahama

Princess Cruises‘i privaatne kuurort asub pikal ja kitsal Eleuthera saarel, millel on erinevalt teistest privaatsaartest mitmeid külasid ja linnu. Kokku elab saarel üle 10 000 püsiasuka. Nii saab lisaks kuurordis lõõgastumisele huvi korral tellida ka ekskursioone armsate kalurikülade ja kohaliku eluoluga tutvumiseks.

Princes Cays on mitu randa, kus võrkkiiges või rannatoolil lõõgastuda, ujuda ja veespordialasid katsetada. Veepealse ja -aluse elu uudistamiseks saab valida snorgeldamise, sukeldumise, kajakiga või SUP-iga sõitmise ning veel mitmete võimaluste vahel. Seda siis lisatasu eest. Pere pisemad saavad aega veeta Pelican’s Perchi mängualal liivaga toimetades või basseinis sulistades. Kui nälg näpistab, saab keha kinnitada BBQ burgeri, hot dog‘i, salati või värskete puuviljadega.

Harvest Cay, Belize

Norwegian Cruise Line‘i Harvest Cay on saar Belize’i lõunaosas, mis sai viimase lihvi alles 2016. aasta lõpus. Selle peatuspaiga ehitamisel pöörati rõhku Belize-i majanduse edendamisele – kasutati kohalikke materjale, tööjõudud ning ka igapäevaselt pakutakse saarel tööd Belize’i elanikele. Harvest Cay ei ole klassikaline kruiisifirma privaatsaar, sest toitlustus ei ole kruiisi hinnas, saarel askeldavad klientidega pigem kohalikud kui kruiisifirma töötajad ning plaanikohaselt hakkavad sadamas peatuma ka teiste firmade laevad.

Saarel on põhirõhk mõnusal puhkusel – palju rannatoole, suur bassein ja laste rõõmuks eraldi Splash Zone, (tasuline) trosslaskumine tuletorni juurest randa vuhisemiseks ning looduskeskus, kus saab iguaane, liblikaid ja teisi saareasukaid imetleda. Huvilised saavad rentida näiteks kajaki või väike mootorpaadi, et saart ka mere poolt uurida.

Amber Cove, Dominikaani Vabariik

Dominikaani Vabariigi põhjaküljel, Puerto Plata külje all asuv kuurort Amber Cove avati alles 2015. aasta sügisel. Carnival Corporationi kuurort erineb privaatsaartest – eraldatud rannaribal puhkamise asemel saab uudistada lähiümbruses asuvat Puerto Plata linna, seigelda El Choco rahvuspargi matkaradadel ja koobastes, sõita väiksele Cayo Arena saarekesele või teha tutvust delfiinide, haide ja muude veeasukatega Ocean Worldis. Omal käel ringi rändamise asemel tellida ka mõne kruiisifirma poolt korraldatud ekskursiooni või nautida puhkust Amber Cove’is basseini ääres päevitades.

Sarnaselt privaatsaartele saab ka selles kuurordis rentida veespordivarustust snorgeldamiseks, kajaki või SUP-iga sõitmiseks, soetada suveniir ning trossiga läbi õhu vuhiseda.

Amber Cove’i sadamas peatuvad erinevad Carnivali gruppi kuuluvad kruiisifirmad nagu Carnival, Cunard, Costa, Holland America, Princess, P&O ja Fathom. Korraga mahub sadamasse vaid 2 laeva, seega pole karta liigset ülerahvastatust.

Motu Mahana, Prantsuse Polüneesia

Luksuskruiisifirmade ridadesse kuuluva Paul Gauguini privaatsaareke asub Prantsuse Polüneesias Taha’a külje all. Sellel motul ehk väiksel saarel on paradiisilikult valge liivarand, palmid ning ümbritsev selge vesi on koduks värvikatele kaladele.

Saarel saab päevitada, ujuda, snorgeldada või kajakiga sõita – varustuse kasutamine on juba kruiisi hinnas. Kui vesi on liiga mõnus, et välja tulla, võib kokteile valida ka ujuvast baarist. Mis kõige parem – lisaks lihtsalt lõõgastumisele õpitakse tundma kohalikke roogasid, kultuuri ning tavasid. Näiteks saab teada, kuidas täpselt kookospiima kätte saada või üks praktiline korv punuda.

Paul Gauguin Motu Mahana

Ocean Cay MSC Marina Reserve, Bahama

Eelduste kohaselt valmib MSC uhiuus privaatsaarel asuv kuurort 2018. aasta lõpuks. Varasema tööstussaare arendamisel pööratakse rõhku looduskeskkonna säilitamisele ja kaitsele. Saarele luuakse mitmed mõnusad liivarannad nii peredele kui ka paaridele, Bahama stiilis külake, tiki-baarid ning rohkelt võimalusi veespordiga tegelemiseks. Lisaks saab külastada kõrvalsaart Ocean Cay Yacht Club and Spa.

Ocean cay msc marine reserve

Vaata lisaks:

Kruiisipiirkonnad

Kariibid, Vahemeri, Dubai… Kuidas teha valik?

Kruiisifirmad

Kuidas valida endale sobivaim kruiis?