Kuidas valida sobiv kajut?
Kruiisilaeva kajut on kui väike hotellituba, mis terve merereisi jooksul teie käsutuses on. Ühel laeval võib olla enam kui 20 erinevat kajutitüüpi, mis erinevad suuruse, asukoha, vaate, mugavuse ja loomulikult hinna poolest. Suures plaanis jagunevad kajutid nii:
- Inside ehk sisekajut – väiksed ja ilma akendeta, enamasti laeva siseosas
- Outside ehk aknaga kajut – kandilise või ümara aknaga kajut, mis ei avane ning võib olla veidi suurem kui sisekajut
- Balcony ehk rõduga kajut – veidi avaram, boonuseks võimalus veeta aega oma rõdul vaadet nautides
- Suite ehk sviidid – suurem kajut, kus on elutoa osa eraldatud magamisalast ning mitmed lisavõimalused
Kajuti valmisel tasub lisaks sobivale hinnatasemele mõelda, millised on ootused kruiisile. Kas soovid enamuse ajast laevas uidata või ka oma kajutis lõõgastuda? Kas soovid mugavat ligipääsu söögikohtadele, päikesetekile või meelelahutuskohtadele? Kas sind häirib müra või jääd kergest merehaigeks?
Omaette liik on “guarantee” ehk garanteeritud kajutitüüp. See tähendab, et kruiisifirma võib teid paigutada ükskõik millisesse, kuid teie poolt valitud kategooria piires, kajutisse. Vahel võib vedada ootamatu upgrade’ga, kuid olenevalt laeva täituvusest võite sattuda ka näiteks piiratud vaatega kajutisse, mille aknast päästepaadi serv või kohviku katus näha on. Garanteeritud tüüpide hinnad on soodsamad.
Asukoht
Parima vaatega kajutid asuvad enamasti kõrgematel tekkidel, nii laeva keskel kui otstes. Ka paljud söögikohad, baarid, spaa-ala ning muud atraktsioonid on enamasti kõrgematel tekkidel, mistõttu võib nende all või kõrval asuvates kajutites olla müratase suurem. Kui hääled häirivad uinumist, tasuks valida kajut, mis asub klubidest ja söögikohtadest eemal. Samuti asub mõnel laeval kõrgeima kajutikorruse kohal jalutus- või jooksurada, mis rõdu piirdest kaugemale ulatub ja päikest varjata võib.
Enamasti asuvad erinevad söögikohad laeva ahtris ning päikesetekk, spaa ja erinevad baarid laeva vööris, kust avaneb avaram vaade ümbritsevale. Kui soovid veeta enamuse ajast näiteks päikesetekil, tasub valida kõrgemal ja laeva ninaosas asuv kajut – nii pole vaja pidevalt läbi laeva jalutada.
Kui jääd kergesti merehaigeks, vali kajut, mis asub võimalikult madalal ja laeva keskosas – seal on loksumist kõige vähem tunda.
Vaade
Kajutist avanev vaade sõltub suuresti kajutikategooriast. Sisekajutitel puudub reeglina võimalus välja vaadata, kuigi mõnedel laevadel on lisatud virtuaalne aken või rõdu, mis laseb ka laeva sisemuses olles merd ekraanilt imetleda.
Aknaga ja rõduga kajutitel on enamasti merevaade, kuid aken võib olla ka laeva südames asuva promenaadi või pargi vaatega – need on enamasti veidi soodsamad kui laeva välisküljel paiknevad kajutid. Samuti võib vaade olla piiratum ka välipromenaadi äärsetes ruumides, kus vaade avaneb jalutusrajale.
Rõduga kajutite eeliseks on võimalus privaatselt vaadet nautida ja koos aega veeta. Enamasti mahub rõdule kaks tooli ja laud.
Sviidid asuvad enamasti kohtades, kus avaneb parim vaade ning ka akna- ja rõdupinda on rohkem, osadele mahub isegi mullivann.
Mugavus ja lisavõimalused
Kuigi kruiisil kehtib üldine reegel, et kõrgema kategooria kajutid on veidi avaramad ning mugavamad, saab valiku langetamisel arvesse võtta veel mitmeid lisamugavusi. Näiteks pakuvad mitmed kruiisifirmad spaa-klassi kajuteid, milles on põnevamad tualett-tarbed, kohevamad hommikumantlid, joogamatt või pakutakse külastajale hoopis erisoodustusi spaateenuste kasutamisel või lounge‘ide külastamiseks. Selle trendi algatas Costa, kui teisedki on moega kaasa läinud.
Kui soovid, et keegi korraldaks Sinu eest kõik pisiasjad, tasub kaaluda consierge-klassi kajutis peatumist. Nii saab hõlpsalt õhtusöögireserveeringud, spaaprotseduurid ja ekskursioonid broneerida, ilma liigselt aega kulutamata. Veelgi personaalsemat teenindust pakub aga personaalne ülemteener, kes Sinu kohvri lahti pakib ning aitab igakülgselt, olgu siis minibaari täitmise või erilisemate roogade tellimisega. Ülemteenri teenuseid pakutakse enamasti väiksematel ja luksuslikumatel kruiisidel, kus on lihtsam külastajate soove peenusteni tundma õppida.
Lisaks saab mõne sviidikategooria broneerimisel ligipääsu vaid valitud külastajatele mõeldud tekkidele, kus on privaatsed basseinid, mullivannid, fitness-keskus, restoranid ja lounge‘id. Sellist luksust saavad nautida näiteks MSC Yacht Clubi ning Norwegiani Haven sviitides ööbijad.
Omaette kategooria on aga üksi reisijad. Kruiisifirmasid, mille hinnapoliitika soosib üksi reisijaid, pole väga paljud, kuid see-eest pakutakse ühekohalises kajutis peatujatele eksklusiivseid üritusi seltsielu soodustamiseks. Sellised on näiteks Norwegian, Holland America, Crystal, Royal Caribbean ja Silversea.
NIPID: kuidas muuta kajut avaramaks?
- Mõtle juba pakkides, kuidas erinevaid rõivaid kombineerida – nii pole vaja kajutisse jõudes nuputada, kuhu kõik need asjad panna!
- Vaata kajutis hoolega ringis, sageli jäävad mitmed hoiupaigas esmapilgul märkamatuks. Kapikese võib leida nii peegli tagant kui seinaorvast.
- Lükka avatud kohver koos vähem kasutust leidvate asjadega voodi alla. Nii on Sul praktiline “sahtel”, mis vajadusel välja tõmmata.
- Palu kajutiteenindaja abi voodite paika sättimiseks või üleliigse mööbli, näiteks mõne tooli, ära viimiseks.
- Pane teler tööle – enamasti on igal kruiisifirmal mõni kanal, kust välitekil toimuvat või lihtsalt merevaadet nautida. Lisaks sobib see hästi ka öölambi aset täitma.
- Kasuta seinapinda: võta kaasa mõned magnetid ning säti näiteks sihtkohainfo, kruiisi päevaplaanid ja muud paberid uksele või seintele.
Vaata lisaks
Joogipakett
Mis on joogipakett? Soovitused, millal tasuks joogipakett tellida.
Privaatsaared
Milliseid privaatsaari või kuurorte saab kruiisil külastada?
Kruiisifirmad
Kuidas valida endale meelepärane kruiifirma?